Naši učenici vrlo uspješni u nagradnoj igri HGK „Kupujmo hrvatsko“
Autor: Luka Novaković, 16. 10. 2017.

Učenica Matea Orešković svojim literarnim radom zauzela prvo mjesto i osvojila mobitel VIVAX, drugo mjesto u svojoj kategoriji (likovni rad) osvojila je učenica Hana Higl i treće mjesto svojim literarnim radom osvojila je učenica Tena Bošnjaković.

U sklopu obilježavanja 20 godina akcije Hrvatske gospodarske komore „Kupujmo hrvatsko“, organizirana je i nagradna igra za osnovne i srednje škole grada Vinkovaca u tri kategorije:

1. kategorija – učenici od 1. do 4. razreda (likovni rad na temu „Kupujmo hrvatsko“)

2. kategorija – učenici od 5. do 8. razreda (literarni rad na temu „Kupujmo hrvatsko“)

3. kategorija – učenici srednjih škola naše županije (literarni rad na temu „Kupujmo hrvatsko“)

Dodjela nagrada je održana 13. 10. 2017. na Trgu bana Josipa Šokčevića. Svojom pjesmom učenica 7.a razreda Mate Orešković (mentor Gracijela Vukić) zauzela je prvo mjesto i osvojila mobitel VIVAX, učenica 4. b Hana Higl (mentor Ljiljana Zagorac) osvojila je drugo mjesto i dobila majicu i slatkiše hrvatskih proizvođača. Za treće je mjesto i učenica 6. a razreda Tena Bošnjaković (mentorica Željka Lukadinović) svojim literarnim radom također nagrađena majicom i slatkišima.

Vrlo smo ponosni na uspjeh naših učenika jer svojim literarnim i likovnim radovima promiču važnost kupovanja domaćih kvalitetnih proizvoda, cijene vrijednosti svoga zavičaja i trud slavonskog čovjeka.

Kupujmo hrvatsko

Mandarine, pršut, slanina

podrijetlo:

hrvatska dolina, brdo, planina.

Slatko voće leži u košari

od hrastovih šipki,

kroz prste mi klize

grozdovi - skliski, gipki.

Žare mi se obrazi

umrljani finim džemom

koji je domaći proizvod

jer ga pravim s bakom i djedom.

Domaće je domaće –

kažu svi.

Zašto se onda toga ne bismo

pridržavali i mi?!

Matea Orešković, 7.a

Mentorica: Gracijela Vukić, prof.

Nagrađeni rad učenice Hane Higl, 4.b

Mentorica: Ljiljana Zagorac

Kupujmo hrvatsko!

Veliki trgovački centar. Mama i ja u njemu. Hodamo između bezbroj polica s kojih nas doziva nebrojeno mnogo proizvoda. Svaki šareni omot kao da traži da ga dotaknem i kao da me baš svaki doziva: „Kupi me, mene baš trebaš!“ Kao da svaki želi meni u košaru.

Mama kupuje sve za zdrav doručak. Znam da voli provjerenu kvalitetu. Iz košare mi maše Gavrilovićeva kobasica bez umjetnih dodataka, guraju se jaja s domaćih hrvatskih farmi i jako ukusni Zdenka sir. Malo po malo, i košara se puni proizvodima na kojima su prepoznatljivi crveno-bijeli kvadratići.

To me raduje jer shvaćam kako kupujemo hrvatske proizvode. Znam da su najzdraviji jer još uvijek mi udišemo čist zrak i pijemo čistu vodu. Živimo u dijelu svijeta u kojem se još uvijek zdravo živi.

Znam da slatkiši nisu zdravi, ali djeca se ponekad vole počastiti pokojim slatkišem. Oni su uvijek u najljepšim bojama i jednostavno zovu da ih se uzme. Ljubičaste, ružičaste, plave, zelene boje mame moje oči i ruke, ali ja gledam one koje na omotu imaju crveno-bijele kvadratiće. Odabrala sam najbolje od njih, a to su Kikići. Na njima su prepoznatljivi kvadratići, najljepši od svih.

Moj brat dobro zna što valja. Za njega sam odabrala Dorinu s keksom. Ta mu je trenutno najdraža. Nju ćemo zajedno pojesti…

Na koncu, košara je bila puna hrvatskih proizvoda. Vjerujem im jer znam da su svi nastali s mnogo ljubavi i truda naših ljudi u našoj zdravoj domovini. A kvalitetu treba prepoznati i nagraditi. Treba kupovati hrvatsko jer jedemo li hrvatsko, jedemo zdravo!

Tena Bošnjaković, 6. c

Mentorica: Željka Lukadinović, prof.