Zajedno s Njegovim Veličanstvom, princom od Walesa, slavili Shakespearea
Autor: Luka Novaković, 20. 4. 2016.

Tijekom veljače i ožujka, učenici naše škole (M. Palaveršić, 7.a, N. Šola, I.N.Čačić, J. Bašurić, N. Grgetić, J. Marinčić, M. Spajić, 7.b) sudjelovali su u projektu „Shakespeare Lives in Croatia“ u organizaciji British Council-a sa svojim kratkim video uratkom na temu „Midsummer's night dream“. (Video uradak možete pogledati ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=DFqu6U3Rd-8&feature=youtu.be)

Iako nismo osvojili niti jedno od prva tri mjesta, ukazali su nam veliku čast te nas pozvali da u ponedjeljak, 14.3.2016., u Zagrebu prisustvujemo proslavi Shakespearea, u nazočnosti Njegovog Veličanstva, princa od Walesa. Uz veliku podršku škole i ravnatelja D. Draguna, u kratkom vremenu uspjeli smo se organizirati, te su učenici  skupa sa svojom mentoricom, prof. eng. M.Matorić, prisustvovali događaju. Krenuli smo vlakom iz Vinkovaca u jutarnjim satima, a povratak je bio isti dan u kasnovečernjim satima. Učenici su ujutro od škole dobili sendvič i sok, a tijekom dana častili smo se na raznim mjestima (između ostalog i u Kraševom kafiću gdje je većina pojela/popila kalorijsku bombu „Bajadera“ te nakon toga poželjela odspavati, a ne dalje šetati J). Nakon šetnje, odmora i ručka, krenuli smo u HNK. Potrebno je bilo doći ranije, i  obući se prikladno prilici, npr. cipele, svečanije hlače/haljina/suknja/košulja... Naši su se učenici pridržavali svih uputa i stoga su bili jako sretni zbog posebnog odijevanja i protokolarnog ponašanja, te su im se kao takvima obraćali mnogi iz protokola, od čuvara do glumaca i gledatelja, u želji da s njima porazgovaraju i/ili ima daju upute. Sam program bio je podijeljen u nekoliko dijelova, koji su naravno svi bili posvećeni Shakespeareu i njegovom golemom opusu. Bilo je tu i monologa i dijaloga i raznih interpretacija. Naše učenike najviše se dojmila interpretacija Doing Shakespeare u izvedbi članova Actors Studija iz Zagreba, koji su zbog svog djelovanja dobili i posebnu nagradu koju im je uručila Njegova visost, Princ od Walesa (mladi glumci su zaista bili izvrsni pa smo se i mi fotografirali s njima J). Sam princ i njegova supruga pojavili su se u tišini i bez pompe tijekom programa te su ostatak odgledali iz svečane lože. Završna točka programa bilo je kolo iz predstave „Ero s onoga svijeta“ i izvedba je oduševila sve gledatelje, pa tako i nas. Potom su pobjednicima natječaja i već navedenoj mladoj grupi umjetnika Princ i njegova supruga uručili nagrade. Program je zatim završio u potpunosti. Nakon programa imali smo čast da nas u svom domu ugoste gospodin i gospođa Livingstone. Gospodin je već godinama aktivan na raznim diplomatsko/vojnim zadacima koji su uključivali i Afganistan, i Kosovo, i Vijetnam, i Hrvatsku i jako puno drugih zemalja te je imao iznimno puno zabavnih i poučnih priča u kojima su naši učenici uživali. Nakon zaslužene okrepe uz palačinke i kakako, polako smo se vratili na kolodvor te sjeli u vlak i sretno se vratili kući, puni uspomena i priča. Kako je jedan naš učenik lijepo rekao: „ Put je bio dug, ali uz ovakvo društvo bio je mnogo kraći.“ (M. Palaveršić, 7.a). Nadamo se da ćemo zajednički stvoriti još puno ovakvih uspomena...

Marijana Matorić, prof.